Benchmark pulsu organizacji
Benchmark pulsu organizacji to potężne narzędzie. Zwłaszcza teraz, kiedy z każdej strony słyszymy o tym, że rynek pracy szybko się zmienia, elastyczność to kompetencja przyszłości, a metodyka Agile ze względu na swoją zwinność jest jedną z najchętniej praktykowanych. Dlaczego nie przełożyć tego na ankiety, które przeprowadzamy wśród swoich pracowników?
Poniżej opowiemy o tym, po co przeprowadzać benchmark pulsacyjny, czym w ogóle jest pulse check i jak może pomóc w planowaniu i wdrażaniu strategii personalnej w Twojej organizacji.
Czym jest Pulse Check Benchmark?
Pulse Check Benchmark to inaczej cykliczne badanie „pulsu” organizacji, czyli nastroju i zaangażowania pracowników. Różni się od tradycyjnych, przeprowadzanych rocznie lub kwartalnie badań – skupia się przeważnie na konkretnym aspekcie, a ankieta jest dość krótka. Dzięki temu badanie można przeprowadzać w krótszych interwałach czasowych. Jeśli jest taka potrzeba, nawet co tydzień, miesiąc, kwartalnie.
Po co badać zaangażowanie pracowników?
Według Gallup’s 2023 Global Emotions Report, w 2022 roku 23% pracowników na świecie było zaangażowanych w swoją pracę. Co z pozostałymi 77%? Prezenteizm, wypalenie zawodowe i brak work-life balance zbierają ogromne żniwo. Z raportu State of the Global Workplace wynika, że brak zaangażowania kosztuje rocznie 8,8 biliona dolarów (8 800 000 000 000!), co daje 9% światowego PKB. To ogromne liczby! Wprawdzie samo zaangażowanie pracowników nie wystarczy, aby organizacja osiągnęła sukces, ale jego brak może boleśnie zaszkodzić. Jak widać na powyższym przykładzie – także finansowo.
W Polsce wygląda to nieco lepiej. Według raportu Enpulse zaangażowani pracownicy stanowili 42% rynku pracy w 2022 roku. A pozostałe 58%? O nich trzeba powalczyć. Benchmark pulsu organizacji pozwoli nie tylko sprawdzić aktualny poziom zaangażowania w Twojej organizacji. Przeprowadzany regularnie, da informację zwrotną o efektywności dotychczasowych działań i o tym, jak oceniają je pracownicy. To niepozorne narzędzie może przynieść Ci wiele korzyści.
Zalety benchmarku pulsu organizacji
Benchmark pulsacyjny to świetne narzędzie, jeśli tylko zrozumiemy, jak go używać. Wśród zalet jego stosowania można wymienić:
- Szybką reakcję na sytuację wymagającą akcji – porównanie wyników pulse check pozwala na wychwycenie niepokojącej tendencji, która może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki temu szybciej wprowadzisz działania zaradcze.
- Raportowanie i wyniki w jednym miejscu – dzięki cyfrowym rozwiązaniom, dostarczanym m.in. przez HRcode, wszystkie wyniki znajdziesz w jednym miejscu. Możesz szybko porównać, jak na dane pytanie pracownicy odpowiadali miesiąc, dwa lub pół roku temu. To pozwoli wychwycić trendy oraz ułatwi tworzenie raportów i przedstawianie danych podczas rozmów z zarządem.
- Mierzenie skuteczności działań – jeśli na podstawie rocznego raportu satysfakcji wprowadzone zostały zmiany, nie trzeba czekać roku do kolejnego badania. Porównanie pulsu organizacji prowadzone regularnie pozwoli wskazać, czy wprowadzone innowacje odpowiadają na bolączki pracowników.
- Lepsze zrozumienie zależności między feedbackiem pracowniczym a cyklem życia pracownika – potrzeba pracownika z dziś to niekoniecznie ta sama, którą będzie miał w okolicy świąt czy w wakacje. Benchmark badania pulsu organizacji pozwoli to wychwycić.
- Oszczędność – dzięki bieżącemu monitorowaniu stanu zadowolenia i zaangażowania pracowników w Twojej firmie szybciej będziesz w stanie stwierdzić, które inwestycje mogą się zwrócić, a które okażą się niepotrzebne. To szansa na to, aby oszczędzić środki i zainwestować je w sferę, która naprawdę ma znaczenie.
- Ochrona środowiska – nie musisz już drukować ankiet. To niby mała rzecz, ale troska o ekologię jest w interesie nas wszystkich. Cyfrowa ankieta pozwala zaoszczędzić kilka drzew (i trochę pieniędzy za papier). Twoi pracownicy z pewnością to docenią.
Jak przeprowadzić benchmark pulsacyjny?
Stworzenie pytań do ankiety pozornie brzmi prosto. Należy jednak dobrze przemyśleć temat tak, aby odpowiedzi faktycznie dały Ci dane będące fundamentem przyszłej strategii.
Aby przeprowadzić benchmark pulsacyjny, przejdź przez poniższe kroki:
- Ustal cel badania. Na jakie pytania chcesz poznać odpowiedzi? Chcesz zbadać relacje i kontakt z przełożonymi, poznać opinię o świadczeniach i benefitach, a może sprawdzić, czy pracownicy widzą swoją przyszłość w organizacji? To wszystko jest ważne, dlatego warto zadać odpowiednie pytania.
- Wybierz grupę badawczą. Nie musi być nią cała organizacja, mogą stanowić ją poszczególne działy lub ich przedstawiciele.
- Oceń swoje zasoby. Jeśli w Twojej firmie pracują osoby, które mają podstawy metodologiczne, aby odpowiednio stworzyć i przeprowadzić badanie pulse check, świetnie. Jeśli nie, zleć jego przygotowanie na zewnątrz.
- Komunikuj. Dla powodzenia Twojego badania ważna jest frekwencja. Mów o badaniu od momentu jego przygotowania, przez przeprowadzenie, aż po wyniki i… działania zaradcze. Możesz użyć języka korzyści, który pozwoli pracownikom dostrzec sens w badaniu. Jeśli zobaczą, że dzięki ankiecie w ich otoczeniu naprawdę się coś zmieni, poczują się wysłuchani i chętniej wezmą w nim udział.
- Przeprowadź ankietę. Najlepiej z pomocą nowoczesnej platformy HR. Dzięki temu pracownicy będą mogli wziąć w niej udział w dogodnym miejscu i czasie, a Ty w łatwy sposób wygenerujesz raport, przeanalizujesz wyniki i wdrożysz plan działania.
Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach bardzo cenna jest wiarygodność. Długo się na nią pracuje, ale łatwo ją zburzyć. Jeśli przeprowadzasz badanie satysfakcji i pozwalasz jego wynikom kurzyć się w kącie, pracownicy przestaną widzieć sens w uczestniczeniu w benchmarku pulsu organizacji. Potraktują to jak stratę czasu.
Benchmark pulsu organizacji to nowoczesne narzędzie służące do pomiaru nastroju i zaangażowania pracowników w organizacji. Jest ono znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne badania roczne lub kwartalne, ponieważ pozwala na regularne monitorowanie i reagowanie na zmiany. Porównania wyników ankiet mogą tu tylko pomóc.
Badanie zaangażowania pracowników staje się coraz bardziej istotne, biorąc pod uwagę globalny trend braku zaangażowania w pracę (tzw. quit quitting), który generuje ogromne koszty.
Wiarygodność badania i skuteczna reakcja na wyniki są kluczowe dla jego sukcesu. Dlatego warto rozważyć wdrożenie tego narzędzia, aby poprawić efektywność i zaangażowanie pracowników w organizacji.
Zobacz, jak działa moduł Pulse Check HRcode – Otrzymaj demo!
Artykuł Pulse Check Benchmark w praktyce: narzędzie poprawy efektywności HR pochodzi z serwisu Platforma HRcode.