Quantcast
Channel: Platforma HRcode
Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Nowoczesne metody i narzędzia rozwoju pracowników

$
0
0

Co wziąć pod uwagę przy planowaniu nauki w organizacji?

Rozwój kompetencji pracowników to jeden z najważniejszych elementów zarządzania zasobami ludzkimi. Coraz większe wyzwania, przed którymi stają firmy – wśród nich są skutki niżu demograficznego, rosnące zapotrzebowanie na nowe umiejętności czy niedobory na rynku pracy – sprawiają, że rola działów L&D staje się jeszcze ważniejsza. W globalnych organizacjach działy HR poszukują innowacyjnych metod i narzędzi rozwoju. Te tradycyjne są często nieefektywne, a skuteczne rozwijanie swoich pracowników to priorytet. Przedstawiamy kompleksowy przegląd nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą wytyczyć kierunek i będą inspiracją dla specjalistów L&D.

 

Być może pierwszym działaniem rozwojowym, które przychodzi na myśl, są szkolenia. Zazwyczaj, idąc tym tropem, specjaliści sprawdzają dostępny budżet i podejmują decyzję o zakupie. Warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka parametrów, zwłaszcza:

  • cele firmy – ponieważ potrzeby rozwojowe powinny być z nimi skorelowane,
  • plan sukcesji – tak, aby pracownicy HiPo (High Potential Employee) mieli odpowiednie kwalifikacje w kluczowym momencie,
  • lukę kompetencyjną – to, jaki obszar wiedzy wymaga wzmocnienia, wskażą narzędzia takie, jak ocena pracownicza lub matryca 9 Box Grid,
  • aspiracje pracowników.

Proces rozwojowy powinien być długoterminową strategią, a nie jednorazowym zrywem – dzięki temu pozwoli skutecznie i efektywnie realizować firmowe cele.

 

nowoczesne metody i narzędzia

 

Metody i narzędzia rozwojowe

Po zmapowaniu potrzeb organizacji czas na wypełnienie luki kompetencyjnej. Na rynku jest wiele rozwiązań. Niektóre z nich oszczędzają czas, a inne, zamiast usprawniać, komplikują proces. Które wybrać, aby skutecznie przyspieszyć naukę w organizacji?

Przygotowaliśmy kilka propozycji.

 

Ocena pracownicza i mapowanie kompetencji

Ocena pracownicza czy przygotowanie macierzy 9-polowej istotne elementy rozwojowe. Pozwalają na wypracowanie planu działania, sukcesji oraz cykliczną rewizję realizacji firmowej strategii. Regularne rozmowy feedbackowe pozwalają nie tylko na wskazanie obszarów do rozwoju, ale i na identyfikację potrzeb przez samych pracowników. Ich wskazówki pozwolą wzbogacić ścieżki edukacyjne, a bywa, że stanowią skuteczny zamiennik ogólnofirmowych ankiet.

 

Platformy e-learningowe

Narzędzia do rozwoju pracowników oparte na technologii e-learningowej to fundament dzisiejszych programów szkoleniowych, zwłaszcza w dużych lub rozproszonych organizacjach. Korporacje mogą pomagać pracownikowi w rozwoju, tworząc spersonalizowane ścieżki edukacyjne dostosowane do potrzeb biznesowych, danych stanowisk, a nawet indywidualnych aspiracji.

 

Mikronauka (Microlearning)

Mikronauka, znana jako microlearning, to stosunkowo młoda metoda rozwoju pracowników. Polega na dostarczaniu krótkich, skoncentrowanych jednostek edukacyjnych, często w formie kilkuminutowych filmów, infografik czy interaktywnych quizów. Ta forma rozwoju pracownika nie dość, że wpisuje się w potrzeby współczesnych korporacji, to jest łatwiej przyswajalna dla pracowników młodszych generacji, przyzwyczajonych do krótkich formatów.

 

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR)

Technologie VR i AR otwierają zupełnie nowe możliwości w zakresie metod szkoleniowych w firmie. Szczególnie w branżach takich jak produkcja, medycyna czy lotnictwo, gdzie tradycyjne szkolenia mogą być kosztowne lub niebezpieczne. VR i AR sprawiają, że środowisko do nauki jest bezpieczne i immersyjne. 

Wysoką skuteczność tej metody treningowej odnotowała amerykańska sieć Walmart. Z ich case study wynika, że uczestnicy szkoleń byli o 30% bardziej zadowoleni niż ich koledzy biorący udział w tradycyjnych programach. Ponadto wyniki ich testów były lepsze w 70% przypadków, a sama nauka trwała znacznie krócej – 20 minut zamiast 90.

 

Gamifikacja

Gamifikacja to metoda rozwoju pracownika wykorzystująca elementy gier w kontekście edukacyjnym. Rankingi, systemy punktowe czy wyzwania zwiększają skuteczność przyswajania wiedzy lub osiągania targetów. Element grywalizacyjny może skutecznie przyspieszyć i uatrakcyjnić realizację firmowych celów. Narzędzia rozwoju pracowników mogą być zgamifikowane w całości (np. gry edukacyjne) lub zawierające interaktywny element, np. quiz na końcu. 

Czy to działa? Tak i mamy na to świetny przykład: Deloitte, jedna z największych firm konsultingowych na świecie, wykorzystuje gamifikację w swoim programie Deloitte Leadership Academy. Dzięki wprowadzeniu elementów gry, takich jak odznaki i tabele wyników, firma odnotowała 37% wzrostu liczby użytkowników powracających do platformy szkoleniowej tygodniowo.

 

Coaching i mentoring online

Tradycyjne formy rozwoju pracownika, takie jak coaching i mentoring, przechodzą renesans dzięki platformom online. Komunikatory umożliwiają organizacjom skalowanie programów coachingowych i mentoringowych na całą firmę, niezależnie od rozproszenia geograficznego pracowników.

 

Analityka uczenia się (Learning Analytics)

Decyzje powinny być podejmowane na podstawie konkretnych danych. Dlatego zaawansowane narzędzia do oceny kompetencji pracowników wykorzystują analitykę uczenia się. Tym samym pozwalają organizacjom na precyzyjne mierzenie efektywności programów rozwojowych, a także podejmowanie lepszych decyzji np. dotyczących wykorzystania założonego budżetu.

 

Platformy do zarządzania wiedzą

Jak zarządzić procesami szkoleniowymi setek lub tysięcy pracowników? Można to zrobić z pomocą szablonów kalkulacyjnych. Ale o wiele skuteczniej jest stworzyć centralne repozytorium wiedzy, dzięki któremu pracownicy wymienią się informacjami, dokumentami i podzielą najlepszymi praktykami.

 

Platformy do zarządzania celami i wydajnością

Nowoczesne narzędzia do rozwoju często integrują funkcje zarządzania celami i wydajnością, aby powiązać indywidualny rozwój pracowników z celami strategicznymi organizacji. W końcu te nie powinny funkcjonować w oderwaniu od siebie.

W platformie HRcode można z powodzeniem wdrożyć metodę OKR (Objective and Key Results) lub MBO (Managment by Objectives), a następnie kaskadować je w dół. Nasze narzędzie rozwoju pracowników umożliwia im i ich managerom wspólne ustalanie celów i śledzenie postępów.

 

 

Tradycyjne vs. nowoczesne metody rozwoju pracowników

Już w 2021 upskilling i reskilling stanowiły priorytety działów L&D. Specjaliści liczyli na to, że ich firmy będą inwestować w narzędzia online, umożliwiające rozwój zespołów na odległość. Zakładano, że stanie się to kosztem tradycyjnych szkoleń stacjonarnych.

Oba podejścia do nauki mają niepodważalne wady i zalety.

metody oceniania pracowników zalety i wady

 

Warto jednak zauważyć, że najskuteczniejsze strategie i metody szkoleniowe w firmie często łączą elementy tradycyjne i nowoczesne – to tzw. blend learning. Kursy online są uzupełniane warsztatami lub sesjami coachingowymi czy programem mentorskim wewnątrz organizacji. 

Jakie narzędzia i metody rozwoju wybrać, mając taki wybór? Paradoksalnie organizacja… wcale nie musi wybierać. Połączony potencjał obu rozwiązań może dać efekty przekraczające oczekiwania, jednak implementując je, należy pamiętać o założonym na początku celu.

 

 

Rozwój bez narzędzi – tak, tylko po co?

Można rozwijać organizację bez wykorzystania nowoczesnych rozwiązań. Żadne z wymienionych powyżej technologicznych narzędzi nie jest niezbędne, jednak wszystkie mają wspólny mianownik: pozwalają zaoszczędzić czas. Excel, osobny folder czy, jeszcze tradycyjniej, zeszyt i kartka papieru, nie zastąpią nowoczesnych metod i narzędzi rozwoju, jeśli firmie zależy na czasie i poprawie efektywności.

Mnogość dostępnych dziś opcji sprawia, że każda organizacja może wybrać odpowiednie dla siebie. I zrobić to w taki sposób, by skalowanie inicjatyw rozwojowych było naturalnym elementem procesu, a nie – kolejnym wyzwaniem.

 

 

HRcode – Twój strategiczny partner w rozwoju

HRcode umożliwia tworzenie ścieżek szkoleniowych dla każdego pracownika, dopasowanych do celów biznesowych. Zespół specjalistów czuwa nie tylko nad wdrożeniem, ale przygotowuje moduły i funkcjonalności dostosowane do potrzeb danej organizacji. 

Platforma pozwala na wykorzystanie potencjału e-learningu, grywalizacji, stworzenie bazy wiedzy, analitykę i raportowanie. Oferuje możliwość integracji z innymi systemami HR używanymi w organizacji. Dzięki temu staje się centralnym narzędziem rozwoju pracowników, umożliwiając spójne podejście do oceny wyników, planowania kariery i identyfikacji talentów.

Masz pytania? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

 

 

Bibliografia:
https://www.chieflearningofficer.com/2021/03/23/case-study-walmart-embraces-immersive-learning/;
https://hbr.org/2013/01/how-deloitte-made-learning-a-g;
https://learning.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/amp/learning-solutions/images/wlr21/pdf/LinkedIn-Learning_Workplace-Learning-Report-2021-EN-1.pdf.

Artykuł Nowoczesne metody i narzędzia rozwoju pracowników pochodzi z serwisu Platforma HRcode.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra