Czym jest platforma edukacyjna?
Utrzymanie przewagi konkurencyjnej wymaga nieustannego rozwoju. Wyzwania, z którymi mierzą się codziennie pracownicy firm, różnią się od tych sprzed kilku lat. Razem z potrzebami rynku pracy ewoluowały także potrzeby szkoleniowe. Dostosowanie programów edukacyjnych do wymagań i celów biznesowych idzie w parze z rozwojem zespołu, ale niesie ze sobą pewne wyzwania.
Odpowiedzią jest platforma edukacyjna, skrojona na miarę współczesnych czasów. Czym jest i co zrobić, aby jej wdrożenie przyniosło skok w rozwoju firmy?
Platforma edukacyjna to zintegrowane środowisko e-learningowe, które umożliwia organizację, zarządzanie i dostarczanie treści szkoleniowych w sposób interaktywny i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Oznacza to, że możesz zarówno wgrać na nią gotowe szkolenia, jak i przygotować nowe od zera. Niezależnie od tego, czego potrzebuje Twoja firma, platforma ułatwi przygotowanie ścieżek edukacyjnych dla poszczególnych stanowisk oraz pozwoli je edytować i wzbogacać, stosownie do okoliczności.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii użytkownicy platform korzystają nie tylko z materiałów w formie tekstowej czy wideo, ale mogą wziąć udział w interaktywnych quizach czy grach edukacyjnych. Dzięki temu obowiązkowe szkolenia zyskują na atrakcyjności, a to plus dla organizacji, ponieważ pracownicy chętniej i szybciej przyswajają nową wiedzę.
Jakie korzyści dają platformy edukacyjne?
Wiele osób ma tradycyjne podejście do szkoleń – niezależnie od tematu wychodzą z założenia, że prawdziwa nauka możliwa jest tylko na sali szkoleniowej. Jednak nawet konserwatyści muszą przyznać, że platformy edukacyjne dają szereg korzyści i mają wiele przewag nad tradycyjnym podejściem do edukacji.
Na czele stoi oszczędność czasu. Pracownicy mogą dołączyć do szkolenia, przebywając w biurze, w domu i w dowolnym innym miejscu, w którym jest internet. To pozwala skalować biznes i sprawia, że firma nie musi ograniczać się do rekrutacji kandydatów mieszkających w pobliżu. Oczywiście, pracowników mieszkających w Gdańsku można zaprosić na szkolenie w Rzeszowie, ale firma ponosi koszty związanej z tym podróży.
Dlatego kolejną oszczędnością jest ta finansowa. W końcu środki, które organizacja przeznaczyłaby na dojazdy, noclegi oraz wynajem sali szkoleniowej można wykorzystać inaczej.
Mało? Pora na jeden z ulubionych argumentów, wspierających rozmowy z zarządem: platformy edukacyjne umożliwiają generowanie raportów i analizowanie postępów uczestników, co pomaga w ocenie efektywności szkoleń. I oczywiście, da się to zrobić przy użyciu Excela, jednak ręczne tworzenie raportu trwa zdecydowanie dłużej. Automatyzacja procesu ułatwia ocenę ROI oraz planowanie przyszłych inicjatyw edukacyjnych.
Dzięki platformie specjaliści z działu L&D mogą w każdym momencie zerknąć na odpowiedni dashboard i sprawdzić, czy wszyscy uczestnicy realizują swoje plany zgodnie z założeniami.
Gdybyśmy mieli krótko wymienić najważniejsze zalety idące w parze z platformą edukacyjną, byłyby to:
- Elastyczność – uczestnicy kursów mogą uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Docenią to zwłaszcza zdalne zespoły rozproszone lub osoby pracujące w różnych strefach czasowych.
- Skalowalność – edukacyjna platforma do szkoleń pozwala na szybkie rozszerzanie oferty edukacyjnej, bez potrzeby inwestowania w dodatkową infrastrukturę czy kadrę. Z powodzeniem skorzysta z niej 10, 100 i 1000 osób.
- Dostosowanie do indywidualnych potrzeb – inne KPI i potrzeby szkoleniowe ma osoba na stanowisku C-level, a inne lider kilkuosobowego zespołu. Platformy e-learningowe oferują możliwość personalizacji ścieżek kształcenia, dzięki czemu każdy pracownik może rozwijać się tak, jak tego potrzebuje.
Zastosowanie platformy edukacyjnej w firmie
Być może szkolenia w Twojej organizacji mają incydentalny charakter i nie jesteś pewien, czy to narzędzie będzie dobrą inwestycją. Firmowa platforma edukacyjna może być wykorzystana w wielu obszarach, na przykład do:
- Onboardingu, czyli szkolenia wstępnego nowych pracowników. Oczywiście, wdrożenia różnią się między sobą, natomiast np. instruktaż BHP jest obowiązkowy. Dzięki platformie pracownik będzie mógł odbyć to szkolenie w formie e-learningu, a Ty nie będziesz musiał każdorazowo opłacać szkoleniowca albo delegować tego zadania komuś w firmie. Gotowe materiały będą czekały na platformie.
- Upskillingu i reskillingu, czyli podnoszenia kwalifikacji i rozwijania umiejętności w celu lepszego dopasowania kompetencji i zwiększania wiedzy pracowników w odpowiedzi na nowe rynkowe wyzwania. Wraz z rozwojem firmy pojawia się zapotrzebowanie na nowe umiejętności, jednak na rynku brakuje specjalistów. Dlatego dobrym pomysłem jest wyszkolenie osób w firmie. Ponadto pracownicy, którym umożliwia się rozwój, czują się bardziej docenieni i zmotywowani.
- Platforma e-learningowa to także baza wiedzy. Nie tylko przeszkolisz zespół w zakresie zgodności i bezpieczeństwa (tym samym zapewniając, że wszystkie wymogi prawne i standardy są spełniane), lecz także usystematyzujesz procedury i uporządkujesz ważne dokumenty. Całe potrzebne know-how w jednym miejscu, dostępne za pomocą kilku kliknięć, a jednocześnie zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem.
Jak widać, platforma szkoleniowa ma wiele zastosowań i nieoczywistych zalet.
HRcode – edukacyjna platforma do szkoleń online
E-learningowa platforma edukacyjna dla firm to specjalność HRcode. Nasz produkt łączy najnowszą technologię z intuicyjnym interfejsem użytkownika, tworząc rozwiązanie edukacyjne na najwyższym poziomie. Wdrażamy je zarówno dla niewielkich firm, jak i dużych zakładów produkcyjnych, których potrzeby odbiegają od standardowych.
Nasze rozwiązania mogą być szyte na miarę. Na koncie mamy dziesiątki, a nawet setki wdrożeń. Dlatego jeśli Twoje potrzeby są wyjątkowe, a problem nietypowy, skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że potrafimy przygotować odpowiednie narzędzie.
Szkolenia e-learningowe czy szkolenia z trenerem?
Po co wybierać? Platforma od HRcode umożliwia zarówno wgranie materiałów, jak i prowadzenie szkoleń i warsztatów w czasie rzeczywistym. Uczestnicy łatwo zarejestrują się, zdobędą dostęp do materiałów i zrealizują program szkoleniowy. Model rozwoju kompetencji 70/20/10 zakłada, że szkolenia czy kursy, powinny być uzupełnione informacjami zdobywanymi w codziennej pracy, także świetnie sprawdzi się tu także moduł „zadania offline”, który jest częścią platformy.
Testy i ankiety
Jeśli szkolenie wymaga przeprowadzenia testu wiedzy lub chcesz zebrać opinie uczestników, łatwo skorzystasz z opcji ułożenia testu lub przygotowania ankiety. Uczestnicy znajdą wszystko w jednym miejscu, bez przeskakiwania między systemami.
Baza wiedzy i o wiele więcej
Poza modułem e-learningowym potrzebujesz firmowej bazy wiedzy, ankiet pulse check, miejsc do zarządzania metodą OKR lub MBO, a może czegoś innego? Platforma HRcode ma wiele funkcji, dzięki temu może stać się HR-owym miejscem dowodzenia
Dlaczego HRcode?
Wybór HRcode jako platformy edukacyjnej dla firm da Ci wiele korzyści. Oto kilka z nich:
-
- Zdobycie przewagi konkurencyjnej – w HRcode pracują eksperci, którzy od lat testują, projektują i wdrażają rozwiązania edukacyjne dla firm. Dzięki wszechstronnej wiedzy zaproponujemy Ci optymalne narzędzia, będące najlepszą rynkową opcją.
- Dostosowanie do potrzeb biznesowych – wiesz, w jakim miejscu chcesz się znaleźć, a naszą rolą jest dopasowanie platformy w taki sposób, aby umożliwiła Ci podróż do tego celu.
- Możliwość implementacji rozwiązań, które wpływają na zaangażowanie pracowników – dzięki interaktywnym metodom nauki i personalizacji treści, platforma zwiększa motywację i zaangażowanie pracowników w proces kształcenia.
- Bezpieczeństwo – odpowiednie zabezpieczenie danych, certyfikaty bezpieczeństwa i uniemożliwienie nieautoryzowanego dostępu do Twojej firmowej wiedzy to nasz priorytet.
- Pomoc techniczna wtedy, kiedy tego potrzebujesz – w razie potrzeby nasz zespół ekspertów jest do Twojej dyspozycji.
Zainwestuj w przyszłość Twojej organizacji z HRcode – platformą edukacyjną, która odpowiada na wyzwania i daje Ci realne korzyści biznesowe.
Artykuł HRcode – platforma edukacyjna dla firm do e-learningu pochodzi z serwisu Platforma HRcode.